Başlangıç Seviyesi Cevap Xenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?
Kategori Otomobil
 
  Bu Sayfada Yanıtlanan Sorular :  
Otomobillerde kullanılan Xenon farların farkı nedir? Xenon farlar nasıl aydınlatır? Xenon far teknolojisi nedir?
 

Xenon farlar son dönemde orta-üst sınıf otomobillerde sıkça rastlanmaya başlayan bir aksesuar ise de, XENON tipi aydınlatma esasen otomobil sektörüne girmeden önce de çok uzun yıllardır değişik sektörlerde kullanılan bir aydınlatma türüdür.

Bu aydınlatma türüne ismini veren XENON esas itibariyle renksiz, kokusuz, ağır ve gaz formunda bir kimyasal elementtir (Atomik numarası 52, sembolü Xe). 1898'de keşfedilen Xenon gazının, aydınlatma amaçlı ilk kullanımı 1930'lara rastlamaktadır. Bu aydınlatma sisteminin Otomobil sektörüne girişi ise 1990'larda olmuş ve kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

Xenon aydınlatmanın özelliklerinden biri kısa mesafelerde yoğun bir ışık sağlaması olduğundan otomobillerde kullanımı giderek artmaktadır. Ayrıca Xenon farların normal farlara göre %15 oranında gün ışığına daha yakın bir ışıması mevcuttur ve bu nedenle xenon farlar standart farlara kıyasla sürücü için daha iyi ve net bir aydınlatma sağlamaktadır. Öte yandan xenon farlarda yansıma oranı standart farlara göre daha yüksek olduğundan, xenon fara sahip araçlar karşıdan gelen araçların sürücülerinin daha fazla gözünü aldığı söylenmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Cevaplar Başlangıç Seviyesi CevapTiptronik Vites Nedir?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?
Yazarın Diğer Cevapları Başlangıç Seviyesi Cevapİmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapFull HD ile HD Ready arasındaki fark nedir? Digitürk Plus yayını seyretmek için Nasıl bir Televizyon alınmalı?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapTiptronik Vites Nedir?

Yanıtlayan Uzman
Kerem Uçar
 
Uzmana Yazın
Uzmanın Bilgileri

Yazarımızın Önerdiği Site:
CevapDefteri.com
Uzman Cevapları Ansiklopedisi
http://www.cevapdefteri.com
 
 
Yanıt Sayfa No:6
Xenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır? konusuyla bağlantılı terimler : Xenon, Far, Xenon Far, Otomobil, Otomobil Farı, Araba, Aydınlatma
 


Tüm Hakları Saklıdır. Alıntı yapılması halinde link verilerek kaynak gösterilmelidir.