Başlangıç Seviyesi Cevap Tiptronik Vites Nedir?
Kategori Otomobil
 
  Bu Sayfada Yanıtlanan Sorular :  
Tiptronik Şanzıman Nedir? Yarı Otomatik Vites Nedir? Yarı Otomatik Şanzıman nedir? Triptronic Vites Nedir? Tiptronic vites nasıl çalışır? Tiptronik Vitesin otomatik ve düz vitesten ne farkı vardır? Tiptronic vitesle, Triptronic vites aynı şey mi? Gertronic, touchshift, steptronic, shiftronic sistemler, Tiptronicten ne şekilde ayrılır?
 

Türkçe'ye "Tiptronik (tiptronic) vites" olarak giren otomobil terimi, düz vites ile otomatik vites arasında yer alan yarı otomatik bir vites sistemini ifade eder.

Resim 8
Resmi Büyütmek İçin Tıklayınız

Sözcüğün İngilizce orjinal karşılığı "Tiptronic"tir ancak zaman zaman "Triptronic" olarak da kullanıldığından, Türkçe'ye de her iki terim de girmiştir ve sistem bazen Tiptronik olarak adlandırılmaktayken, bazen Triptronik olarak kullanıldığı da görülür. Terimin orjinali ünlü Alman otomobil firması Porsche tarafından marka tescili yapılan "Tiptronic" olduğundan, doğru kullanımın da aslında Triptronik değil, Tiptronik olduğu söylenmelidir.

Tiptronik şanzımana sahip bir arama, aslında otomatik vitese sahiptir ve otomatik vitesli diğer arabalar gibi, sürücünün vites değiştirmesini gerektirmeden kullanılabilir.

Ancak tiptronik şanzımana sahip arabalarda, sürücü dilerse otomatik vitesi devre dışı bırakıp, aracı düz (manuel) vitesliymiş gibi de kullabilmektedir. Tiptronik şanzıman esas olarak bu sistemi ifade etmekteyse de, markanın yaratıcısı Porsche firması, sistemin kullanımı için değişik araba firmalarına (Volkswagen, Skoda, Audi gibi), lisans vermekte ve bu firmalar da tiptronik sistem adı altında kendi değişik vites standartlarını üretebilmektedir, bu nedenle tiptronik vites her araba markasında tam olarak aynı kullanım şekline sahip değildir.

Ayrıca bu sistemin lisansını Porchse firmasından satın almak yerine kendi terimlerini kullanmayı seçen değişik araba markaları da mevcuttur, o nedenle aynı ya da benzer şanzıman/vites sistemlerinin farklı araba markalarında farklı isimlerle kullanımı yaygındır. Örneğin BMV ve Rover çok benzer bir şanzıman sistemi için "Steptronic", Mercedes "TouchShift", Hyundai "Shiftronic", Volvo "Geartronic" isimleri kullanmaktadır.

Otomobil Alanından Diğer Cevaplar Başlangıç Seviyesi CevapTiptronik Vites Nedir?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapXenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?
Başlangıç Seviyesi Cevapİmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?
Yazarın Diğer Cevapları Başlangıç Seviyesi Cevapİmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapFull HD ile HD Ready arasındaki fark nedir? Digitürk Plus yayını seyretmek için Nasıl bir Televizyon alınmalı?
Başlangıç Seviyesi CevapXenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?

Yanıtlayan Uzman
Kerem Uçar
 
Uzmana Yazın
Uzmanın Bilgileri

Yazarımızın Önerdiği Site:
CevapDefteri.com
Uzman Cevapları Ansiklopedisi
http://www.cevapdefteri.com
 
 
Yanıt Sayfa No:3
Tiptronik Vites Nedir? konusuyla bağlantılı terimler : Vites, Tiptronic, Düz Vites, Otomatik Vites, Triptronic, Triptronic Vites, Triptronic Şanzıman
 


Tüm Hakları Saklıdır. Alıntı yapılması halinde link verilerek kaynak gösterilmelidir.