Otomobil ile ilgili Uzman Cevapları


Başlangıç Seviyesi Cevap Tiptronik Vites Nedir?

Kerem Uçar

Türkçe'ye "Tiptronik (tiptronic) vites" olarak giren otomobil terimi, düz vites ile otomatik vites arasında yer alan yarı otomatik bir vites sistemini ifade eder. {8} Sözcüğün İngilizce orjinal karşılığı "Tiptronic"tir ancak zaman zaman "Triptronic" olarak da kullanıldığından, Türkçe'ye de her iki terim... Devamı»


Başlangıç Seviyesi Cevap ABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?

Kerem Uçar

ABS Fren sistemi araçların lastiğinin fren sırasında kilitlenerek kaymasını engelleyen bir güvenlik mekanizmasıdır. Geleneksel fren sistemlerinde, sert bir fren yapıldığında, fren balataları lastiğin dönüşünü tamamen durdurarak tekerleği kitler. Ancak hızla yol alan aracın ağırlığı, tekerleklerin kilitlenmesi... Devamı»


Başlangıç Seviyesi Cevap Xenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?

Kerem Uçar

Xenon farlar son dönemde orta-üst sınıf otomobillerde sıkça rastlanmaya başlayan bir aksesuar ise de, XENON tipi aydınlatma esasen otomobil sektörüne girmeden önce de çok uzun yıllardır değişik sektörlerde kullanılan bir aydınlatma türüdür. Bu aydınlatma türüne ismini veren XENON esas itibariyle renksiz,... Devamı»


Başlangıç Seviyesi Cevap İmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?

Kerem Uçar

İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, "düz kontak" yapılamaz ve çalınmaları çok daha... Devamı»


 
Otomobil Kategorisi
Otomobil ile ilgili cevaplar yanda listelenmektedir.
 


Tüm Hakları Saklıdır. Alıntı yapılması halinde link verilerek kaynak gösterilmelidir.