Başlangıç Seviyesi Cevap İmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?
Kategori Otomobil
 
  Bu Sayfada Yanıtlanan Sorular :  
İmmobilizer nedir? İmmobilizer Nasıl Çalışır? İmmobilizer Ne Kadar Güvenlidir? İmmobilizer olan bir araba çalınabilir mi? Çipli Oto Anahtarı Nedir? İmmobilizer'ın Türkçesi Nedir? Elektronik Motor Kilidi Nedir? İmmobilizer olan bir otomobilin çalınma riski nedir?
 

İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, "düz kontak" yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

İmmobilizer sistemi çoğu kez anahtarla birleştirilse dahi, değişik otomobil firmaları, değişik teknikler kullanabilmektedir. Örneğin Citroen Saxo modelinde immobilizer'ı anahtara yerleştirmek yerine şifre girişi istenen bir klaveye yerleştirmiştir ve bu sistemde motordaki elektronik kilidin açılması ancak şifre girmek suretiyle mümkündür.

İmmobilizer'ın kilitlediği sistem de otomobilden otomobile değişmektedir. Bazı markalar, immobilizer devresi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir.

İmmobilizer yeni model ve özellikle orta sınıfın üstü araçlarda giderek standart hale gelmekle birlikte özellikle Türkiye'de hala pekçok yeni araç immobilizer'a sahip değildir. Oysa İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde trafiğe yeni çıkan araçlarda immobilizer olması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. (İngiltere'de 1997'den, Avustralya'da 2001'den itibaren)

İmmobilizer'ın kullanımının yaygınlaşması araç hırsızlıkları olaylarını büyük ölçüde önlemesi nedeniyledir. Avustralya'da kaydedilen istatistikler immobilizer olan araçların çalınma riskinin %75'e kadar azaldığını göstermektedir.

Öte yandan her immobilizer sistemde aynı derecede güvenli kabul edilemez. Bazı otomobil firmalarında immobilizer güvenliği aracın motor sistemine daha derin şekilde monte edilmiştir ve çok uzun zaman ve uğraş verilmeden devre dışı bırakılmaları mümkün değildir. Bu sistemler bu nedenle çok daha da güvenlidir. Oysa bazı araba modellerinde elektronik kilitleme devresi motorun içinde çok daha kolay ulaşılabilir ve devre dışı bırakılabilir şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle teknik uzmanlığı olan bir kişi kaputu açarak 5-10 dakika içinde immobilizer'ı devre dışı bırakıp, daha sonra aracı düz kontakla çalıştırabilir. Bu sistemler şüphesiz ki daha az güvenlidir ancak yine de immobilizer'ın bir aracın çalınma riskini büyük ölçüde azalttığı, çünkü kolay devre dışı bırakılan immobilizer modellerinde bile, hırsızın 5-10 dakika kaput açık çalışması gerektiğiden böyle bir aracın çalınma riski de, immobilizer olmayan bir araca göre çok daha düşük olacaktır.

İmmobilizer kelimesinin Türkçe'de kullanılan ve yaygınlaşmış bir karşılığı henüz yoktur ve halen bu teknik orjinal dildeki karşılığı ile anılmaktadır. Ancak zaman zaman İmmobilizer yerine "çipli oto anahtarı sistemi" teriminin kullanıldığı da rastlanmaktadır. Aynı şekilde "elektronik motor kilitleme", "çipli motor kilidi" gibi terimlerin immobilizer için kullanılması da düşünülebilir.

Otomobil Alanından Diğer Cevaplar Başlangıç Seviyesi CevapTiptronik Vites Nedir?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapXenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?
Başlangıç Seviyesi Cevapİmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?
Yazarın Diğer Cevapları Başlangıç Seviyesi CevapFull HD ile HD Ready arasındaki fark nedir? Digitürk Plus yayını seyretmek için Nasıl bir Televizyon alınmalı?
Başlangıç Seviyesi CevapXenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapTiptronik Vites Nedir?

Yanıtlayan Uzman
Kerem Uçar
 
Uzmana Yazın
Uzmanın Bilgileri

Yazarımızın Önerdiği Site:
CevapDefteri.com
Uzman Cevapları Ansiklopedisi
http://www.cevapdefteri.com
 
 
Yanıt Sayfa No:9
İmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır? konusuyla bağlantılı terimler : İmmobilizer, Çipli Oto Anahtarı, Çipli Oto Anahtarı Sistemi, Elektronik Motor Kilitleme, İmmobilizer Nedir, İmmobilizerin Çalışması
 


Tüm Hakları Saklıdır. Alıntı yapılması halinde link verilerek kaynak gösterilmelidir.