Başlangıç Seviyesi Cevap Full HD ile HD Ready arasındaki fark nedir? Digitürk Plus yayını seyretmek için Nasıl bir Televizyon alınmalı?
Kategori Teknoloji
 
  Bu Sayfada Yanıtlanan Sorular :  
HD Ready Nedir? Full HD Nedir? HD Ready mi, Full HD mi almalıyım? Digitürk HD yayınları için hangi Televizyon alınmalı?
 

"HD Ready" logosu taşıtan Televizyonlar High Definition (HD) yayın alabilirler, ancak bu Televizyonlar bu yayın standartının giriş sınıfını temsil etmektedir. Bir diğer deyişle, HD Ready bir Televizyon, HD yayınları alacak ancak bu yayınların gösteriminde Full HD Televizyonlar kadar iyi bir performs sergileyemeyecektir.

HD yayınlarda en düşük standart 1280x720 pikseldir ve bir yayının HD (High Definition) kabul edilmesi için en az bu çözünürlüğü desteklemesi gerekmektedir. HD Ready Televizyonlar da en az 720 piksel (yükseklik) çözünürlükte yayın gösterme özelliğine sahiptir.

Öte yandan yayın teknolojisi geliştikçe, HD yayınların çözünürlüğü de artmaktadır. Örneğin bugün pekçok HD yayın 1920x1080 piksel çözünürlük kullanmaktadır ve bu çözünürlükteki yayınları gösteren televizyonlar ise Full HD olarak adlandırılmaktadır.

HD yayının çözünürlüğü ister 1280x720, ister 1920x1080 piksel olsun, HD bir Televizyon bu yayını sorunsuz olarak gösterecektir. Ancak eğer yayın 1920x1080 piksel bir HD yayınsa ve Televizyon da HD Ready bir televizyonsa, cihaz yayını kendi destekliği desteklediği 1280x720 boyutuna göre otomatik ayarlayacağından görüntü kalitesinde Full HD bir Televizyona oranda küçük bir düşüş olacaktır. Bu yayın halen High Definition standardında normal televizyon yayınına göre çok daha kaliteli bir yayın olacak ancak FULL HD bir televizyonun gösterdiği kalitede bir yayın da olmayacaktır.

Bu nedenle 1280x720 çözünürlükte bir HD yayını tam performsla ve hiç kayıpsız seyretmek için HD Ready değil, Full HD bir Televizyon alınması önerilir.

Digitürk plus high definition yayınları 1920x1080 pikseldir. Hem HD Ready, hem de Full HD bir televizyon digitürk'ün HD yayınlarını sorunsuz ve yüksek kalitede gösterecektir. Ancak digitürk'ün yayın formatı 1920x1080 olduğundan, FULL HD bir televizyonun görüntü kalitesi, HD Ready bir televizyondan daha iyi olacağından, digitürk'ün HD yayınlarını seyretmek amacıyla alınacak bir televizyonun Full HD olması önerilir.

Teknoloji Alanından Diğer Cevaplar Başlangıç Seviyesi CevapFull HD ile HD Ready arasındaki fark nedir? Digitürk Plus yayını seyretmek için Nasıl bir Televizyon alınmalı?
Yazarın Diğer Cevapları Başlangıç Seviyesi Cevapİmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapXenon Far Nedir, Nasıl Çalışır, Normal Otomobil Farlarından Ne Farkı Vardır?
Başlangıç Seviyesi CevapABS Fren Nedir, Nasıl Çalışır?
Başlangıç Seviyesi CevapTiptronik Vites Nedir?

Yanıtlayan Uzman
Kerem Uçar
 
Uzmana Yazın
Uzmanın Bilgileri

Yazarımızın Önerdiği Site:
CevapDefteri.com
Uzman Cevapları Ansiklopedisi
http://www.cevapdefteri.com
 
 
Yanıt Sayfa No:8
Full HD ile HD Ready arasındaki fark nedir? Digitürk Plus yayını seyretmek için Nasıl bir Televizyon alınmalı? konusuyla bağlantılı terimler : Televizyon, High Definition, Hd Smart, Dijitürk, Digiturk, Digiturk Plus, Hd Ready, Full Hd, Lcd Televizyon, Plazma Televizyon
 


Tüm Hakları Saklıdır. Alıntı yapılması halinde link verilerek kaynak gösterilmelidir.